Boszorknyok
I. KIK A BOSZORKNYOK?
a) Eredet
- a sz eredete, jelentse:
A magyar "boszorkny" sz keleti eredet: a trk basyrkan szbl a csuvas nyelvben busturgan lett, ebbl alakult ki a "boszorkny", mely eredetileg lidrcet jelentett.
Definci: A boszorkny interperszonlis lny: az emberi szemly s a termszetfeletti, termszeti hatalom kztt ll. A boszorknysg a mgival val foglalkozs szmos formjnak egyike. A mgia azon a hiten alapul, hogy a termszetfeletti erk befolysolhatk. Mvelje szmra a mgia evilgi trekvs, nem teolgiai vagy elmleti krds. A mgia nem valls, de a vallsok csaknem minden formja mgikus elemeket is tartalmaz (pl. keresztnysgnl a rzsafzr, imsg: a formulk ismtlsnek mgikus ert tulajdontottak)
- a boszorknysg kialakulsa:
kor: jindulatnak tartottk a kt vilg kztt ll lnyt.
Kzpkor elejn: Nmetorszgban legkorbban a Walkrkkel rokon, erdei istennknt tisztelt nalak volt a boszorkny.
A keresztnysg elterjedse: hozzjrult a jelentsvltozshoz, a negatv tltet kialakulshoz. A keresztny autoritsok az eredetileg pogny fogalmakat trtkelve az eretneksg krbe vontk, melyben a stn kzponti szerepet jtszott.
A kzpkori boszorknyok eredetnek elmletei:
1. Egyesek szerint a boszorknysg nem volt ms, mint egy szocilis forradalmi mozgalom, melynek ketts clja: az alsbb rtegek felkelse a feudlis kizskmnyols, fknt a hrhedt "els jszaka joga" ellen s az antik kultuszok s szoksok jralesztsre irnyul trekvs.
2. Kelta-elmlet: e szerint a boszorknysg si pogny termszeti valls maradvnyait rzi, a Sabat pedig si kelta "istentisztelet".
3. Diana-kultusz: rviddel a keresztnysg elterjedse eltt a 4-6. sz-ban virgzott az erdei istenn kultusza, mely taln a boszorkny-kultusz forrsa lehetett.
4. Ketts elmlet: az szak-eurpai (kelta) s a dl-eurpai (rdggel szerzd) boszorknyalakbl az inkvizci zagyvlt ssze egyet.
Kezdetben mg klnbsget tettek boszorknysg s varzsls kztt, a varzsls nem szmtott akkora eretneksgnek (oka: a varzsl azt mondja: "Azt parancsolom az rdgnek..., mg a boszorkny kr, affle imdsgknt, elismerve az rdg felsbbrendsgt)
- hiedelmek:
A boszorknyszombat, Sabat: boszorknyok alkalmanknti sszejvetele. vente egy idpontban, mjus 1. jn, biztosan rendeztek Sabat-ot, ez a Walpurgis-j. Tbbnyire hegytetn gyltek ssze a boszorknyok, Nmetorszgban a Blocksberg hegyn, Magyarorszgon pedig a Gellrt-hegyen tartottk ezeket a szombatokat, ahol megjelent a Stn (gyakran fekete ruhs frfi alakjban) s ldozatok bemutatsa, lakoma majd fktelen orgia sorn tettk tiszteletket a boszorknyok.
Ksrszellem: a gonosz megtesteslse, klnbz llati formkban. A ksrszellem gyakran ksrte az lltlagos boszorknyt, de lernak olyan esetet is, ahol csak elment egy n mellett, s valaki ezrt gyanstotta meg boszorknysggal. Gyakori ksrszellem volt a fekete macska, a kgy, a bka, de akadt lbatlan spniel is.
Az rdg knyve: Cyprianus knyve a skandinvoknl (mondkk gyjtemnye), Nagy Albert csodlatos titkai (Les admirables Secrets du grand Albert) a franciknl, Mzes hatodik knyve a frank Svjcban, nemzetkzileg elterjedt pl. a Salamon kirly kulcsa.
A boszorknysgban val hit hozztartozott a kzpkori ember lethez, a boszorknyok nem ltek kirekesztetten, magnyban, mg ha flelem vezte is ket, a kzssghez tartoztak. Emellett gygyt tevkenysget is folytattak a kzssg tagjai krsre.
b) Npi kultra
- boszorknyldzs okai
A vdaskodsok legltalnosabb oka szocilpszicholgiai jelensg: a nyomor miatti frusztrci okozta feszltsg a kiskzssgek vlsghoz vezetett a kzpkori trsadalomban. Amikor "a boszorknysg mr a levegben volt", a potencilis ldozatok sklja vgtelen lett, de voltak klnsen veszlyeztetett trsadalmi csoportok:
Trsadalmi helyzett tekintve szinte brki szba jhetett: a jobbgyok, zsellrek felesgei, cignyok, trk asszonyok (gygytk voltak), a nem nemesek krbl a mesteremberek s vrosi magistratusbeliek (szentor, fbr, br, eskdt) felesgei, akik gyakran fltkenysg, irigysg ldozatai lettek, agilisek (nemes anya s nemtelen apa gyermekei) s az arisztokrcia tagjai esetben a vdlk motivl tnyezje nyilvn az anyagi haszonszerzs volt.
Szocilisan elesettek: szegnyek, zvegyek, koldusok, akik eleve kirekesztettek a trsadalombl, remek cltblk voltak, nem tudnak vdekezni.
Elmebetegek, sztesett szemlyisgek: gyans hallucinciik a stn jelenltt bizonytottk a kzpkori ember szmra. A hallucincik, paranoid kpzelgsek ugyanakkor a vdlkra is jellemzek voltak, a dmonomnia (megszllottsgi tveszme) tmeghisztrit okozott.
Betegsgk, fogyatkossguk vagy csfsguk miatt egybknt is kitasztottak (vzfejek, epilepszisok, brbetegsgben szenvedk, bnk, torzszlttek)
Irigysg vagy fltkenysg ldozatai (pl. a tl szpek)
Politikai intrikk cltbli, zleti rdekek miatt megvdolt emberek
Kznsges bnzk: gyermekgyilkosok, mregkeverk, gyjtogatk, tonllk, de egyb bnk is szba jhettek: szodmia, vrfertzs, magzatelhajts, hzassgtrs
Akadt, aki nmagt jelentette fel: egyesek nyltan boszorknynak vallottk magukat, eljtszottk a szerepet vagy maguk is elhittk, hogy azok. Lertak egy esetet, amikor az inkviztor elutastotta a vdlottnak magt terhel kijelentst: egy Catalina nev lny azt lltotta, hogy kzslt az rdggel s kzben rengeteg vrt is vesztett, de a helyi bba szznek tallta.
A nk elnyomott trsadalmi helyzetk miatt kerltek a leginkbb gyanba: A kzpkorban a n mlyen a frfiak alatt llt rangban (nem tanulhatott, a frj bntalmazhatta a felesgt, a hzassgtr nt pedig meg is lhette). Leggyakrabban maga a frj ismerte fel, hogy felesge boszorkny. A kzpkorban ktfle attitd vezte a nket, ez visszavezethet az ambivalens szexulis viselkedsi normkra, mely kt ellenttes gondolatmenetbl ered: egyrszt a nk csodlatra mltak, msrszt gonoszak, veszedelmesek. Ez utbbi vlekedsre magyarzatot adhatnak a ngyllet-elmletek: Az ltalnos elmlet szerint a frfiak irigylik azt a szmukra elrhetetlen kpessget, hogy egy n letet tud adni, a specifikus elmlet szerint a ngyllet gykere a nktl val patriarchlis flelem, vagyis az, hogy az emberek tartottak azoktl a nktl, akik nem lltak az apjuk vagy a frjk fennhatsga alatt, akik fggetlenek voltak. A tehetetlen s tudatlan nk a varzsls, a bvs szerek segtsgt krtk helyzetk javtsra. Mindehhez hozzjrult mg az is, hogy a kzpkorban nem vagy alig voltak orvosok, a betegeket nk poltk, ismertk a fvek, szerek hatsait, amit a mgival hoztak kapcsolatba.
- babonk
1. Kzpkori ember hitvilga:
Kzpkori emberek npi hitvilga nem csak az elnyomott rtegekre rtend. A furak is analfabtk voltak, tovbb a szellemi elit nem egy kpviselje hitt a boszorknyokban is.
A kzpkori ember a vilg jelensgeinek legnagyobb rszt termszetfeletti erk mkdsvel magyarzta. Mindennek az oka Isten, a szentek, az angyalok - s a gonosz lelkek. Amint szilrdan hittk, hogy Istent, az angyalait s a szenteket imval, vezeklssel, egyhzi szertartssal maga fel tudja hajltani, gy hittk, hogy a rossz szellemeket lehet befolysolni varzslssal. Ahogy Isten a csodatv erejbl juttat a szentjeinek, az rdg is juttat gonosz hatalmbl az hveinek, azaz a varzslknak s boszorknyoknak.
A kzpkori ember hitte, hogy gonosz dmonok s varzslk tmege leselkedik r s fltek a maleficiumtl, azaz krt, bajt okoz varzslstl. Sok hisztrikus frfi s n kpzelte azt, hogy az rdggel hlt, de ms, przaibb okok is akadtak: ha pldul egy fiatal lny engedett a csbtsnak, teherbe esett s a csbt eltnt, a lnyra nehz sors vrt: el kellett viselnie a vilg megvetst, gnyt, a kirekesztettsget, st, akr az hhall veszlyt is. rthet mdon azt hitte: a Gonosz tette ezt vele.
A kzpkori ember szmra szinte brki gyanba keveredhetett: boszorknyt sejtettek, ha
- egy asszony kzelben kgyt vagy teknsbkt lttak (ksrszellem),
- egy lny klnsen szp volt vagy csnya (a perbe fogottak 40 %-a fiatal n volt Magyarorszgon s nem csnyk)
- feltnen eszes volt vagy egygy,
- sok szerett tartott vagy hozzfrhetetlen volt,
- ha ritkn jrt templomba vagy tl htatos volt.,
- ritkbban elfordult, hogy kort meghalad tudst is boszorknysggal gyanstottak, mint pl. Hatvany Istvn professzort.
2. Magyar babonk, szoksok:
Szentgyrgy napja: Azt tartottk, a szegedi boszorknyok ezen a napon megfrjk a szltkt s hromezrknek elegend bort lopnak gy. Ez a nap a tavaszi csordakihajts ideje. A boszorknyok hajnalban lehzzk a harmatot a fldrl, ezzel megrontva a termst. Ez ellen gy vdekeztek, hogy mriafogta rzst, azaz vadrzst helyeztek a szntfld szlre vagy az istll ablakba. Egyb mdszerek boszorknyok ellen: nylhjat tettek a kulcslyukba, sprt a kszbre (azt nem tudja tlpni), az ajtt gatyamadzaggal ktttk be vagy meglocsoltk a fldet szenteltvzzel. Msik Szentgyrgy-napi babona: a boszorkny felismerhet, ha e nap eltt fogott kgy fejt ezstgarassal elvgjuk, szjba egy cikkely fokhagymt tesznk s ezt a felismerni kvn kalapja mell tzi. gy kell templomba mennie, s ott felismerheti a boszorknyokat, mert httal lnek az oltrnak s szarvuk van.
Lucaszk: december 13-n, Luca napjn kezdik kszteni, 13 napig kszl, 13 fle fbl, gy, hogy szgeket nem hasznlhatnak. Aki karcsonykor az jfli misn rll a Lucaszkre, megltja a falu boszorknyait.
A boszorkny felismerhet tovbb arrl, hogy a templomba gy lp be, hogy oldalt fordtja a fejt. Ennek az az oka, hogy szarvai vannak, amik csak gy frnek be az ajtn.
A boszorknyok irtsa: forgszlbe sarlt kell dobni, ez megsebzi az ott tncol vagy repl boszorknyt. Jges ellen fejszt kell kidobni az udvarra. Megsebzi a boszorknyt, ha a lbnyomt kssel krlkertjk s beletnk egy kst.
- npi s egyhzi kultra kapcsolata
A npi vallsossg a keresztnysg vulgris vltozata. A paraszti vilgszemlletben a legersebb elem a mgia, mint npi varzslat s mint vallsos tan egyarnt. A keresztnysget tvztk a mgikus-folklorisztikus tudattal. A klerikus (= az egyhz vilgi hatalomra tr irnyzata) egyhz gy tartja fken a folklr sztnssgt, hogy rszben magba fogadja. E kulturlis klcsnhats kedvez felttele, hogy mind az egyhzi, mind a npi vilgkpben jellemz a fldi s tlvilgi, valamint az anyagi s szellemi skok elegytse. Plda: az egyhz nem tiltotta a klnbz (mgikus hatsnak vlt) fvek gyjtst, ha "Hiszekegy" s "Miatynk" ksretben szedtk.
c) Egyhz
- boszorknyldzs okai
A kzpkori trsadalmat thatotta a flelem a gonosztl. Ez volt az egyhz hatalmnak egyik f pillre, ugyanis a varzslsba vetett si hit a keresztny vallsban tovbb fejldtt. Az egyhz az rdgben val ktkedst slyos eretneksgnek tartotta, a gonosz ellen vdelmet csak a szorgos imdkozs, gyns, ldozs, bjtls stb. nyjthat. s persze az irt hadjrat.
A boszorknyldzs kzponti eleme az a dogma volt, mely szerint a boszorknyok szerzdst ktnek az rdggel s szolglatba szegdnek. Emellett az egyhz szmra a dmonomnia egyszer szillogizmuson alapult: a boszorknyldzs hasznot hoz: ha van boszorkny, van ldzs. Ha van ldzs, van konfiskls (lefoglals). Ha van konfiskls, van haszon. A nyerszkeds fleg az eurpai kontinensen jellemz, a briteknl kevsb.
Az egyhzi ldztets f motvumai:
- fanatizmus
- haszonszerzs
- hatalomvgy
- dogmkhoz val ragaszkods
Az egyhz a np hiszkenysgvel vdte meg magt s erstette hatalmt. Egy plda erre a Malleus maleficarumbl: az 5. szzadban egy frfi egy nemes hlgy gyba bjt. Elbb obszcn beszddel akarta felizgatni, majd "bns aktusra" szltotta fl. A hlgy sikoltozni kezdett, segtsget hvott, a frfi az gy al bjt s Silvanus pspk brzatt vette fl. Msnap a felettes hatsgok megllaptottk, hogy a csbt valjban az rdg volt, aki felvette a pspk alakjt.
- La Dmonomanie s Malleus Maleficarum
Malleus Maleficarum: Jacob Sprenger s Heinrich Institoris, domonkos rendi szerzetesek, inkviztorok rtk. Elszr 1486-ban jelent meg (nem sokkal Amerika felfedezse eltt) Nmetorszgban. A Malleus szerint nem menti meg a boszorkny lett, ha megbnja bneit s visszatr Istenhez. Aki pedig nem hisz a boszorknyok ltezsben, az eretnek. A knyv harmadik fejezete rszletes lersokat tartalmaz a boszorknyok felismersrl, knvallatsrl s bntetsrl, melyet szinte egsz Eurpban a perek forgatknyvnek tekintettek.
La Dmonomanie des sorciers: Jean Bodin neves francia jogtuds 1580-ban mve tartalmazza a kor fanatikus lgkrbl fakad tveszmket: Pldul: A boszorknyok egyszerre tbb helyen is kpesek jelen lenni, teht egy normlis alibi mit sem segthet rajtuk, ha perre kerl a sor. A boszorknyokat tizent szentsgtr bnrt vonhattk felelssgre:
1. Istentagads
2. Istenkromls s egyb istentelensgek
3. az rdg imdsa, ldozat bemutatsa az rdgnek
4. gyermek felajnlsa az rdgnek
5. kereszteletlen gyermek meglse
6. magzatok zlogba adsa az rdgnek
7. emberek bevezetse a stnkultuszba
8. eskttel az rdg nevre
9. vrfertzs
10. frfiak s kisgyermekek meggyilkolsa boszorknyfzet ksztshez
11. holtak kihantolsa, emberevs, embervrivs
12. emberls mreggel s varzsigkkel
13. barmok lelse
14. hnsg elidzse, a fldek termketlenn ttele
15. kzsls az rdggel
d) sszegzs:
A boszorknyldzs s dmonomnia futtzszer terjedsnek f okai teht:
- A gazdasgi s trsadalmi vlsg, valmaint a nyomor miatt kialakult a mly vallsossg krzise, azaz a kzpkori ember sszertlenl sokat aggdott a lelki dvrt. (np)
- Az egyhz hatalmas befolysa az elbbiek miatt, s ezt kihasznlva sajt rdekben tovbb sztotta a fanatizmust (egyhz)
II. BOSZORKNYPEREK
a) A perek menete:
- vd al helyezs
A boszorknyldzk: falvakban, vrosokban szaglsztak, ismertk a boszorknyok tanait, de k nem vettek rszt a perben, csak informcikat szolgltattak a vdlottrl.
A vdlottak tbbsge szegny (Magyarorszgon pl. csak egy nemes n volt a vdlottak kztt, polgr is csak kevs) s n. Angliban emellett jellemzen reg. Gyakran javasasszonyok, bbk, koldusok.
A vdlk: gyakran irigyek, fltkenyek, esetenknt paranoid kpzelgk, de az inkvizci elfogadta gyerekek vallomst is.
A vd: kls megjelens, ksr szellemek, gygyts, jsls, hall- vagy krokozs boszorknysg rvn, viharkelts, szerzds az rdggel, szombati sszejvetelek, de a boszorknysg mellett gyakori vd volt a parznasg, hzassgtrs is.
- prbk, vallats, knzs
Prbk: a boszorknysgot bizonytand klnbz prbknak vetettk al a vdlottat. Elszr is leborotvltk egsz testt, nehogy valamilyen dmon elbjhasson a szrzetben. Majd rdgi jelet, stigma diabolicumot kerestek rajta, mely rzketlen a fjdalomra s nem vrzik. Ennek megtallshoz hegyes tvel szurkltk vgig az ldozatot. A vzprba sorn a vdlott jobb hvelykujjt sszektttk a bal nagylbujjval, majd keresztbe is, aztn vzbe vetettk. ha elsllyedt, rtatlan volt, ha nem, akkor bns, hisz nem ember. A boszorknyokrl kztudott volt, hogy visszafel mondjk a Miatynkat s ezrt talltk ki azt a prbt, hogy a knzsok, vallatsok sorn el kellett mondania a Miatynkat pontosan, nyelvbotls nlkl. A gondot az okozta sokszor, hogy mire sor kerlt erre, a vdlott mr remegett a flelemtl s a fjdalomtl. Lertak egy esetet, mikor egy nnek majdnem sikerlt e prbt killnia, csak egyetlen szcskt hagyott ki: a "Ne vgy minket ksrtsbe" sorbl a "ne"-t.
Vallats, knzs: Angliban nem volt divat, csak a kzvetett knzs, pl. alvsmegvons, jrkltats vagy hogy a vdlottat sval etettk s nem adtak neki inni. Eurpa ms rszein ennl sokkal kegyetlenebb mdszereket fejlesztettek ki. Nhny kzlk: nyjts knpadon, hvelykszort, spanyolcsizma, izz vasak s fogk, turcas (krm-letp), csigahzs, gyakran slyokkal. Ha a vdlottak knyszer alatt sem vallottak, biztosra vettk, hogy az rdg hatalma alatt ll. Az ldozatnak teht semmi eslye sem volt.
- tlkezs
Az ldzseket kezdetben az inkvizci vgezte, majd a vilgi hatsggal egytt, vgl a vilgi hatalom vette t. Nem csak a katolikus egyhz, a reformlt egyhzak is rszt vettek a perekben, Klvin s Luther len jrt a boszorknyok elleni hadjratban. A katolikus orszgokban a boszorkny fogalma al vettk a protestnsokat is, gy az rdg hveknt ket is meggettk. Az egyik leghrhedtebb br Pierre de Lancre francia jogsz volt, aki 1609-10 kztt 600 embert vgezetett ki.
- kivgzs
A vallomst felolvastk s rszletesen taglaltk az egybegyltek eltt. Ezzel megalapoztk az egsz eljrs legitimitst s erstettk a np hitt a boszorknyokban. A kivgzs nagy ltvnyossgnak szmtott, harang- vagy trombitasz figyelmeztette a npet az esemnyre. A kivgzs kltsgeit, csakgy, mint a teljes per s a vallats kltsgeit is az ldozat elkobzott vagyonbl fizettk vagy annak csaldjra hrtottk.
b) Pertrtnelem
- Eurpa s szak-Amerika
A 10. szzadban az egyhz a Canon Episcopi cm dogmban fejtette ki vlemnyt, mely szerint a boszorknyok lltsai fantazmagrik, elmezavar kvetkezmnyei. Ez az llspont a 15. szzadig meghatrozta az egyhz politikjt. A 15. szzad vgn elindul a feudalizmus bomlsa, a parasztsg tmegesen veszti el fldjt s tnkremegy, a vrosokban s vidken egyarnt n a csavargk, koldusok szma, felkelsek mindenfel, az egyhz szerint mindennek a oka, hogy elretrtek az rdg seregei. 1484-ben VIII. Ince ppa kiadja bulljt (Summis desideratus), melyben lerja a boszorknyok tevkenysgt. krte fel Sprengert s Institorist a Malleus maleficarum megrsra, mely 1486-ban jelent meg.
Orszgonknti jellemzs: Nmetorszg vezet az ldzs tern, Quedlinburgban egy napon 133 ft gettek meg, egy Trier tartomnyi faluban pedig mindssze kt n maradt letben. Wrzburg vrosban kt v alatt (1627-29) 157 hallos tletet hoztak, kztk 9-12 ves gyerekeket, fiatal szp lnyokat, idegeneket is.
Franciaorszgban jellemzbb volt a politikai indtk, a vagyonszerzs. Itt tbb esetet is feljegyeztek, amikor az rdg apckat rontott meg.
Angliban I. Jakab idejn ersdtt fel a boszorknyellenessg, klnleges nyomozk jrtk az orszgot, boszorknyok utn kutatva. Egyik leghresebb kzlk Matthew Hopkins, aki 20 shillinget kapott minden feljelens utn. Angliban tilos volt a vdlottak knzsa s nem gyakran alkalmaztk, esetleg alvsmegvonst.
Nmetalfld: A 17. szzad legelejn folytak perek fleg. E korban Hollandia volt gazdasgilag s politikailag is a legfejlettebb s legmveltebb llam, itt mr 1610-ben betiltottk a boszorknypereket.
Olaszorszg: mindvgig az inkvizci kezben maradtak a perek, nem vette t vilgi hatsg. szak-Itliban sok ldozata volt.
szak-Amerikban a 17. szzad vgn tbb ldozatrl is tudunk. Leghresebb eset a salemi boszorknyok pere, 1692-ben.
Az ldozatok szma bizonytalan, mert sok irat elveszett, s sokszor nem is volt per, a megijesztett babons lakosok maguk vgeztk el az tletet. Szerny szmtsok szerint is kzel egymilli kivgzett boszorkny volt, egyes becslsek szerint ennek akr kilencszerese is lehet a tnyleges szmuk.
- Magyarorszg
A 11-tl a 18. szzadig folytak maleficium (varzslssal, boszorknysggal val ronts) bne miatt perek A hazai joggyakorlat nem tekintette kivteles bnnek a boszorknysgot, ugyangy jrt el, mint gyilkossg esetn. Nhol ugyan elfordult, hogy vzprbra kerlt sor, de a Nyugat-Eurpban alkalmazott knzsokat nem alkalmaztk, s arra sincs plda, hogy kisgyermek lett volna a vdlott. Nem egyhzi brsg (inquisitio) el lltottk a vdlottakat, nem a Malleus maleficarum klfldn ktelez kdexe volt az irnyad, hanem vilgi tlszkek (megyei s vrosi hatsgok, pallosjoggal rendelkez intzmnyek s uradalmak riszkei) tlkeztek flttk.
A 18. szzadban mr vadabb vdak is elhangzottak, pldul egy hetvenves nagyszebeni nt a Stnnal val kzslssel vdoltak s azzal, hogy "jjel-nappal kirepl". Lefejeztk s mglyn elgettk. Klasszikus vdnak szmtott, hogy az illet a Gellrt-hegyre vagy Rudashalomra (Hdmezvsrhely mellett) jr. Az egyik szegedi esetet a Frankfurter Zeitung is megrta, ersen kisznezve. Csak kt "tmeges" boszorknygets ismert: 1728, Szeged (9 elgetett egy napon) s 1738, Debrecen (3 elgetett egy napon).
Gyrben a Szchenyi tr Kazinczy tr felli rszn llt a pellengr, a mzeummal szemben a rgi vroshza s a Lloyd kztti tren, a Theathrumon pedig a nemesi veszthely. Itt vgeztk ki a lcsei fehr asszonyt s itt gettk meg 1688. prilis 7-n a bbjossggal vdolt Bolla Orsolyt.
A 18. szzad elejn az uralkod osztly s az rtelmisg is rendletlenl hitt mg a boszorknyokban, Mria Terzia 1756-os rendeletben elsknt kel az ldozatok vdelmre. Magyarorszgon sszesen kb. ezer per zajlott, de ezek kzl csak 500 tletet ismernk. Minimum 200 perben hoztak hallos tletet, sok esetben szmzets, botozs volt a bntets.
- Perek alkonya
A 18. szzadban a dmoni hatalmak ellen a valls eszkzeivel harcolhattak. Az inkvizci helyt az rdgzs s a npi mgia foglalta el. A romantika korban a boszorknysg az okkultizmus egy jonnan rtkelt mfaja lett, mely tbb-kevsb npi mginak tekinthet.
A pereknek elsknt Hollandia vetett vget, aztn Anglia, majd Franciaorszg s Ausztria utn Magyarorszg, vgl Lengyelorszg, Svjc, Nmetorszg is betiltotta a boszorknypereket. Az egyik legutols eurpai per Lengyelorszgban, Poznan hercegsgben 1793-ban zajlott (br 1776-tl trvny tiltotta). Feltnen sokig tartott a boszorknyldzs Mexikban, ahol mg 1877-ben is zajlott gets. A vilgtl elzrtabb terleteken, pl. frank Svjcban a 20. szzad kzepig ltek boszorknyok s az emberek hittek a varzslsaikban. Szlssges esetek mg a 20. szzad msodik felben is elfordultak, pl. 1976-ban Frankfldn egy Anneliese Michel nev diklnybl kt lelkszvel zette ki a pspk az rdgket, jelesl Lucifert, Nrt, Hitlert, Jdst s Kint. Ksbb a lelkszeket gondatlansgbl elkvetett emberls vdjval brsg el lltottk.
III. A BOSZORKNYSG HATSA
a) Okkultizmus ma
- Wicca-kultusz
A 20. szzadban kt hullmban ersdtt fel a boszorknysg irnti igny. Elszr a II. vilghbor idejn, majd a 60-as vekben. Ekkorra Eurpban s az USA-ban is elterjednek az j-pogny "Wicca"-csoportok. A mai "fehr" boszorknyok tagadjk, hogy brmi kzk lenne a keresztny stni boszorknyokhoz, gykereiket egy si (kelta), misztikus termszetvallsban ltjk.
- okkult iparg
Manapsg ipargg ntt az okkultizmus, fleg az USA-ban. Elg emlteni Dennis Wheatley bestsellereit vagy Stephen King regnyeit (A ragyogs, Christine, Cujo, A tzgyjt), de a filmiparban is megjelent: Rosemary gyermeke, rdgz, Damien stb. A '60-as vek ta az okkultizmus npszer kultrv, giccs vlt, mely kiszolglja a tmegzlst. Krds azonban, hogy az okkultizmus, a mgia mennyire rzi meg eredeti feladatt ilyen krlmnyek kztt, mennyire tud egynekhez szlni?
b) Figyelmeztets
- a boszorknyperek rtke
A kzpkori np kiszorult a gondolat- s hangulatkzls eszkzeibl ltalban. A kor kulturlis rtkeinek rsbeli rgztst a papok, filozfusok, kltk, trtnetrk vgeztk, k a szellemi elit kpviseli. A kzpkori npi kultra nyomait a boszorknyperek rsos emlkeiben talljuk meg.
- intolerancia
A Malleus maleficarum hasonlt a Mein Kampf-ra: mindkett a tmeggyilkossg ltudomnyos igazolsa, forgatknyve. Az analgia tovbb folytathat, itt most nem kvnom rszletezni.
Eco szerint a mssg doktrnja, a kollektv megvets s flelem azrt jhetett ltre, mert a npben mr eleve ott lappangott a boszorknyokkal szembeni gyanakvs, mindennapi valsgknt kezeltk, ahogy a Bntet Trvnyknyv trgyalja a zsebtolvajokat. Az intolerancia gerjesztette teht azt a szlssges, negatv attitdt, amit a trsadalom tanstott a boszorknyokkal szemben, s melyet nem egyszer tanstott az emberisg a mssggal szemben a trtnelem sorn.
Nem vonhatjuk ki magunkat a felelssg all. Legyen sz boszorknyokrl, afroamerikaiakrl, zsidkrl, mohamednokrl, fogyatkosokrl, homoszexulisokrl vagy brmilyen, a minktl eltr letmd s mentalits kzssgrl vagy egynrl, nem hagyatkozhatunk msok tleteire, eltletekre. Vennnk kell a fradsgot, hogy megismerjk azt, ami szmunkra szokatlan, j, a mssgtl val flelem nagyon veszlyes lehet, erre figyelmeztet a boszorknyok sorsa. |